wtorek, 12 kwietnia 2016

VI rocznica Smoleńska

Reportaż z poznańskich uroczystości VI rocznicy Katastrofy Smoleńskiej. 

Poznański Klub Gazety Polskiej im. Generała pilota Andrzeja Błasika w dniu 09.04. 2016 roku zorganizował obchody VI ROCZNICY KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ. 

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. za Ojczyznę i ofiary Tragedii Smoleńskiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. 
Homilię wygłosił ks. prof. Dominik Kubicki. 

W koncelebrze uczestniczył Kapelan "Solidarności" ks. kan. Tadeusz Magas. 
Oprawę muzyczną podczas uroczystości przygotowała Obornicka Orkiestra Dęta pod batutą Krzysztofa Warguły. 

Przed odśpiewaniem na zakończenie przed Ukrzyżowanym "Boże coś Polskę"  Przewodnicząca Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej - Maria Zawadzka podała w komunikacie (zdjęcie powyżej) kolejność w jakiej w ciszy, ale przy głosie werbli, będziemy szli pod pomnik katyńsko - smoleński. Nie znalazło się w orszaku miejsca na przejazd i bicie mego dzwonu "Pojednanie".

Do czasu wyruszenia marszu donośnym biciem "Pojednania" zwoływałem poznaniaków na miejsce zbiórki pod kościół Najświętszego Zbawiciela, by następnie dzwoniąc przejechać od razu do parku i ustawić się pod zamkiem.

Tu biciem dzwonu witałem kolejnych uczestników uroczystości idących Al Niepodległości w Marszu Milczenia z biało czerwonymi flagami i białymi tulipanami. Cała grupa tak jak w poprzednich comiesięcznych marszach przeszła  pod pomnik ofiar Katynia i Sybiru, gdzie odczytano Apel Poległych. 

W czasie czytania Apelu Poległych po każdej grupie wyczytanych nazwisk miałem okazję by jednym biciem Pojednania oddać cześć ich pamięci i hołd poległym na polu chwały.

 
Okolicznościowe przemówienie w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  wygłosił: Wojewoda Wielkopolski Pan Zbigniew Hoffmann.

 

Trzymany przez uczestników transparent  "Smoleńsk - nie zapomnimy" oddaje dobrze sedno usłyszanych słów i uczuć jakimi kierowali się przez ostatnie sześć lat uczestnicy marszu.
 
 Wśród słuchaczy nie zabrakło i najbardziej zainteresowanych to jest portretu Marii i Lecha Kaczyńskich.
Dalej przemawiali: Poseł Prawa i Sprawiedliwości Tadeusz Dziuba,

Przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu - Prof. Stanisław Mikołajczak (na zdjęciu) i gospodarz miejsca Przewodniczący Koła Sybiraków. 

Uroczystość prowadzili: Przewodnicząca Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej - Maria Zawadzka oraz członek Klubu, poznański śpiewak operowy Wiesław Bednarek (na zdjęciu obok).

Następnie zostały złożone okolicznościowe wieńce i wiązanki kwiatów przez Wojewodę Wielkopolskiego jako przedstawiciela Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i przez Małgorzatę Drygas, przedstawiciela Premier Rzeczypospolitej Polskiej Beaty Szydło, 
przez posłów Rzeczypospolitej Polskiej: Tadeusza Dziubę, Szymona vel Sęk Szynkowskiego i Bartłomieja Wróblewskiego 

oraz Jana Sulanowskiego Radnego Miasta Poznania. 

Wiązanki kwiatów złożyli członkowie Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej, 


Przewodniczący AKO (na zdjęciu z lewej) i jego członkowie,
oraz pozostali uczestnicy uroczystości (na zdjęciu poniżej).Uroczystościom towarzyszyła asysta wojskowa (na zdjęciu obok). Link do około setki zdjęć autorstwa Andrzeja Karczmarczyka: 
https://picasaweb.google.com/100148940760711409988/10Kwietnia201602 

Wracając z dzwonem do domu w kierunku zachodnim, zastał mnie deszcz. Bezpośrednio przed prawoskrętem do Baranowa na PL Zmartwychwstanie pozwoliłem sobie na zatrzymanie się na moment - nie tamowałem innym ruchu i zrobienie tego symbolicznego zdjęcia, któremu nadałem tytuł: Gasnące  słońce Zachodu dla PL która Zmartwychwstanie.

 

Brak komentarzy: