czwartek, 25 sierpnia 2016

Naga prawda o skromności pani Natalii

W związku z przedwczorajszą wizytą u mnie, w domu pani Natalii zdecydowałem się opublikować początkowe fragmenty polskiej wersji językowej do filmiku pt. "Naga prawda o skromności".  Napisy zbyt szybko znikały mi z ekranu, a temat okazał się, także dla mnie dzisiejszego mężczyzny stanu wolnego, bardzo ciekawy. Mając doświadczenia 46 lat małżeństwa  2,5 lat wdowieństwa, a przedtem narzeczeństwa z przyszłą żoną i kilku zakochań się, z których każde w założeniach  miało zakończyć się ślubem, postanowiłem i ja zabrać głos w tej materii. Sprowokował mnie do tego poniższy filmik jaki odnalazłem na blogu "W obronie wiary i tradycji", wklejony przez @ AKSORZA, który o dziwo pozostał bez komentarzy. Podaję link do angielskiego oryginału https://www.youtube.com/watch?v=V2jxDScAytM&feature=youtu.be&t=5m21s

Wstęp:

Wszędzie nosisz ze sobą swe sidła i w każdym miejscu zarzucasz swe sieci. Twierdzisz, że nigdy nikogo nie namówiłaś do grzechu. Owszem, choć nie przy pomocy słów to uczyniłaś, ale za pomocą twego stroju i zachowania… Jeśli sprawiłaś, że ktoś zgrzeszył w swoim sercu, jakżesz możesz być niewinna? Powiedz mi, kogo potępia ten świat? Kogo karzą sędziowie? Tych, co spożywają truciznę, czy tych, którzy przygotowują i podają śmiertelny napój? Przygotowałaś ohydny kielich, podałaś śmiertelny napój i jesteś większym zbrodniarzem niż ci, co zatruwają ciało; bo ty nie zabijasz ciała, lecz duszę. I nie czynisz tego wrogom, ani pod wpływem wyobrażonej konieczności, ale z głupiej próżności i pychy.
Św.Jan Chryzostom

Niektóre młode dziewczęta powiedzą być może, iż taki a taki sposób ubierania się jest wygodniejszy, a równie higieniczny; lecz jeśli staje się on dla zbawienia duszy ciężkim i bliskim zagrożeniem, z pewnością nie jest on higieniczny dla waszej duszy i waszym obowiązkiem jest z niego zrezygnowanie
Papież Pius XII

Proboszczowie przede wszystkim i kaznodzieje przy każdej sposobności, według słów Apostoła (II do Tym 4, 2), niech przepowiadają, nalegają, proszą, karzą, by niewiasty nosiły ubiór, który by tchnął wstydliwością i był ozdobą i ochroną cnoty i niech upominają rodziców, by nie pozwalali córkom ubierać się nieskromnie.
Papież Pius XI

Jako że obecność w moim domu pani Natalii, zrobienie jej kilku zdjęć, jej zachowanie, słowa i gesty przy wspólnej pracy, rozmowach i fotografowaniu były nad wyraz skromne i przy jej niewątpliwej urodzie nie budziły we mnie seksownych skojarzeń stały się doskonałą praktyczną dokumentacją do   prezentowanego filmu (rok produkcji 2013), a nauki płynące z filmu nie dotyczą tylko młodych dziewczyn i chłopaków w wieku moich wnucząt obojga płci, ale co może was śmieszyć, także takiego starego pryka jak ja i tak skromnej i miłej kobiety jak pani Natalia.  A zresztą osądźcie to sami.  

Czołówka filmu:  

Pada pytanie narratora: 
Czy rozpoznajesz prawdę kiedy ją słyszysz?

Kobieta 1 
Musisz być uważna, ponieważ początek skromności zaczyna się w przymierzalni. Jeżeli nie posiadasz skromnych ubrań w swojej szafie nie możesz być skromna. 
Kobieta 2 
Nie chcę wyjść z domu w dwuczęściowym stroju kąpielowym, bo to jest tak, jakbym wyszła na zewnątrz w bieliźnie. Nie wyszłabym na zewnątrz w bieliźnie, to dlaczego miałabym wyjść w bikini. 
Ksiądz 
Możesz sobie nie zdawać sprawy, ale moda, która jest powszechna u prostytutek 10 lat później jest na topie. One ustalają te standardy. 
Chłopak 1
Jak możesz mieć czysty umysł, jeśli pokazujesz coś przeciwnego swoim ubiorem. Na prawdę pragnę by dziewczyny to zrozumiały. 
Chłopak 2
Uważam że dziewczyny, które ubierają się nieskromnie nie wiedzą co wywołują u mężczyzn.
Chłopak 3
Myślę że problemem jest to, że dziewczyny nie zdają sobie sprawy z męskiego punktu widzenia. Ten męski punkt widzenia powinien być przedstawiony przez mężczyzn, a nie przez kobiety.
Kobieta 3
Jest tak dlatego, ponieważ umysł mężczyzny jest zanieczyszczony. Wszystkim czego pragną i wszystkim o czym myślą jest kobieta, która ubiera się nieskromnie.
Chłopak 4 
Jest to beznadziejna sytuacja. Dotyczy to także dziewczyn ze szkół katolickich 
Dorosła kobieta
Nigdy nas tego nie uczono. Chodziłam do szkół katolickich przez całe moje życie, przedszkole, podstawówkę, szkołę średnią. Nigdy nie słyszałam konkretnego nauczania Kościoła na temat skromności 
Chłopak 4
Nie da się tego pojąć.

NAGA  PRAWDA  O   SKROMNOŚCI

"Czyż nie wiecie, że wasze ciało jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga i że już nie należycie do samych siebie? Za wielką bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele" (1 Kor 6, 19-20).

Mężczyzna narrator:
Szczerze nie wierzę, że większość kobiet myśli, że ubiera się nieskromnie. Myślą że ubierają się skromnie.

Chłopak 1
To może nie wpływać na nie osobiście, ale wpływa na innych  np. mężczyzn dlatego, że oni grzeszą w myślach. Kobiety nie zdają sobie z tego sprawy ponieważ nie znają perspektywy mężczyzn na temat nieskromnego ubierania się

Chłopak 2
Kiedy kobiety ubierają się nieskromnie, nie zdają sobie sprawy z tego co mężczyźni robią pod ich wpływem ?

Ksiądz
Myślą, że my ludzie jesteśmy "kranami" , że możesz nas włączyć i wyłączyć, ale jesteśmy bardziej skomplikowani.


Narrator:
Jesteśmy wzrokowcami i nasze oczy śledzą linie i uzupełniają brakujące elementy w obrazie. Jeśli masz obraz twarzy osoby, bez oka, bez ust to potrafimy uzupełnić to czego nam brakuje. Nasz umysł jakby automatycznie uzupełnia brakujące elementy. Więc kiedy zakładasz krótkie lub obcisłe spodnie śledzimy linie twoich nóg, a ty się zastanawiasz "dlaczego oni patrzą na mój tyłek", przecież jest przykryty, ale my widzimy dużo i widzimy więcej. Naszymi umysłami uzupełniamy brakujące elementy, nawet się to dzieje niechcąco. My tego nie szukamy. Nasze oczy są po prostu tam skierowane, gdy kobieta ubiera bluzkę z głębokim dekoltem, to śledzimy linię dekoltu, do nieznanej przykrej przestrzeni,. wtedy w swoim umyśle, nawet nie starając się automatycznie uzupełniamy brakujące elementy. Wiemy co pasuje tu, czego brakuje, a co powinno tam być. Ludzie mogą mówić, że to są tylko małe ciasne spodeneczki, ale facet widzi to inaczej. Równie dobrze zamiast spodenek mogłaby nic nie założyć , bo on i tak widzi jej tyłek i nogi. Tak to będzie wyglądało jakby było pomalowane na czarno.

chłopak 1
Dziewczyny nie rozumieją jak bardzo to wpływa na mężczyzn, bo nie rozumieją jak mężczyźni działają, przeżywają, odczuwają. Całkowicie inaczej niż dziewczyny. Mężczyźni są bardziej "wizualni", "czuciowi", dziewczyny są bardziej "sentymentalne" itd., Ale nie zdają sobie sprawy w pełni, jak ogromny mają wpływ na mężczyzn.

Narrator:
Nikt ich nie nauczył tego jak mężczyzna myśli. Kiedy poruszany jest ten temat, kobiety zaczynają robić wymówki mówiąc np: "To jest jego problem", "On musi być jakimś zboczeńcem", "On na pewno szuka jakiejś okazji do sexu" . To nieprawda. 

Tekst: 
 "Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż!. A Ja wam powiadam: Każdy kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu z nią dopuścił cudzołóstwa." (Mt 5, 27-28).    

Narrator: 
Ludzie nie zdają sobie sprawy jak poważny jest to problem. Myślę, że jedynymi osobami, które to zauważają są młodzi chłopcy. Oni na prawdę starają się wzrastać na drodze do świętości. Tylko kiedy starasz się być święty dostrzegasz "przeszkody" . Kiedy lecisz twarzą w dół do piekła, to przecież na tej drodze nie zauważysz "kamieni" w które uderzasz - padając. Gdy starasz się wspinać do góry, do świętości, to zauważysz wszystkie przeszkody na drodze. Każdy mężczyzna jest stworzony tak, że w swej naturze ma fizyczny pociąg do kobiet, do miejsc intymnych kobiet. Dlatego są tak nazwane. Miejsca intymne. Wiele się dzieje w mężczyźnie w chwili odczuwania fizycznego pociągu, ale ważne jest to, co on robi w tym momentach. Czy stara się myśleć o czymś innym, czy ma wtedy potrzebę modlitwy, czy napomina siebie? Jeżeli dziewczyna ubrana jest nieskromnie, ona powoduje że rozpoczyna się walka w mężczyźnie. Jest to walka w której łatwo przegrywa.

Chłopak 1 
Tak się dzieje u wielu ludzi. Dużo łatwiej będzie tym ludziom, gdy kobiety będą się ubierały skromnie

Ksiądz
Była taka kobieta która napisała do mnie, pisała, że jest w wieku 25 lat . Stwierdziła, że może iść na randkę np na kolację z młodym mężczyzną może się ubrać tak bardzo wyzywająco jak chce, może flirtować z tym mężczyzną ile chce i gdy go pobudzi seksualnie po prostu wstanie i zostaw go w tym stanie mówiąc: "To jest jego problem". W taki sposób na pewno nie jest realizowane przykazanie miłości "miłuj bliźniego swego jak siebie samego". Przecież mamy pomagać sobie w drodze do Boga, a nie być przeszkodą w dojściu do Boga.

Cytat: 
 "Dobro naszej duszy przewyższa dobro ciała, i musimy przedkładać nad wygodę naszego ciała dobro duszy naszego bliźniego. Stąd też, czy nie widzicie, iż istnieje granica, której żadna forma mody nie może sobie pozwolić na przekroczenie, granica poza którą moda staje się źródłem upadku dla duszy niewiasty i dla dusz innych osób? Masz obowiązek to odrzucić" (Papież Pius XII do Łacińskiego Kongresu Unii Mody 1957).

cd Ksiądz:

Mało dbamy o obowiązki, które mamy względem innych osób.

dziewczyna 1
Jest bardzo łatwo usprawiedliwić się, gdy ubierasz coś nieskromnego, jak np "jest gorąco na zewnątrz".  

dziewczyna 2 
Mówiąc tak, to jest tylko wymówka, którą ludzie wymyślają, aby poczuć się lepiej, że są tak ubrani 

dziewczyna 1
Nie sprawiasz, że mężczyzna jest kuszony do grzechu. Jeżeli upadnie, ty jesteś współodpowiedzialna  za jego upadek.

Chłopak 1 
Kobiety mają obowiązek aby ubierać się skromnie. Bo nieskromny ubiór kusi do grzechu. Czyn, który powoduje grzech sam w sobie jest grzechem. Więc aby nie powodować grzechu i nie prowadzić innych do grzechu, należy się ubierać skromnie. 

Ksiądz
Nasz Pan w Ewangelii mówił o narażeniu na grzech. Najsłabszych nazwał małymi: " Kto by się stał powodem do grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą temu by było lepiej uwiązać kamień młyński u szyi i wrzucić go w morze. Byłoby lepiej dla tego człowieka gdyby się nie narodził". 

Chłopak 1
Trzeba iść za drogowskazami Kościoła. Ubranie musi być do wysokości kolan i ramiona muszą być zakryte. Nie wolno nosić ubrań z głębokim dekoltem. Wiele osób zmienia znaczenie skromności i przeinaczają je, aby im pasowało. świadczy to o ich lenistwie, zatwardziałości i chęci usprawiedliwienia ich złych czynów.

Cytat: 
Jednak niezależnie od tego jak szeroka i zmienna może być ta relatywna moralność mody istnieją zawsze pewne absolutne normy, których należy się trzymać. Moda nie może być nigdy bezpośrednią okazją do grzechu. (Papież Pius XII do Łacińskiego Kongresu Unii Mody 1957) .

Narrator:
Podczas swojego pontyfikatu Papież Pius XI wydał dokument na temat skromności. Ale nie dotykał wyczerpująco wszystkich aspektów zagadnienia skromności ponieważ nie dało się przewidzieć szalonej mody przyszłych lat. Na pewno moglibyśmy wymyślić szalony strój, który spełniałby kryteria skromności określone pierwotnie przez Papieża i jednocześnie sprawić żeby był szalenie nieskromny.

Pytanie męski głos : 
Jaka była twoja reakcja kiedy usłyszałaś nauczanie o skromności? 

Dziewczyna1
Wpierw nie chciało mi się w ogóle o tym słuchać. Przecież w społeczeństwie nikogo nie obchodzi skromność. Moi rodzice trochę nauczyli mnie o skromności. Ale będąc nawet w szkole katolickiej, chodząc po sklepach, kinach niewiele się nauczyłam o skromności. Świat nie jest zainteresowany skromnością. Wzrastając w takim myśleniu jest ciężko myśleć inaczej czy słuchać nauki o skromności. Słysząc nauczanie Kościoła moje jedyne pytanie brzmiało "DLACZEGO?". Wiele rzeczy nie mogłam zrozumieć jak np., że długość spódnicy ma sięgać do kolan, a długość rękawa koszulki ma sięgać 1/4 ramienia itd. Nawet jeśli nie ubieram koszulki na ramiączkach itd. najbardziej zależało mi na tym, żeby zrozumieć dlaczego tak ma być?. Wszyscy chcą zrozumieć 

dziewczyna 3

Dziewczynom często się mówi: "nie rób tego", "nie rób tamtego" , "nie rób, nie rób" w kółko, ale nikt nie wyjaśnia dlaczego mamy nie ubierać się w ten sposób. Nie mówcie nam tylko: "nie ubieraj krótkich spodenek" , "ciasnych spodni" itd. Ale dlaczego? Dlaczego nie możemy? Według mnie to jest to, czego brakuje w rozmowach z dziewczynami o skromności. Trzeba wyjaśnić dlaczego taki ubiór jest nieodpowiedni. 

Chłopak 1
Ludzie powinni wiedzieć dlaczego. Jeżeli nauka jest prawdziwa, powinna być należycie uzasadniona. Jeżeli nieskromność jest czymś złym i niektóre ubiory są niewłaściwe to należy to uzasadnić i wytłumaczyć ludziom dlaczego.

Narrator
Będą tacy mężczyźni, którzy szukają okazji do grzechu. Będą tacy mężczyźni, którzy chcą od ciebie nieprzyzwoitych rzeczy, tacy którzy będą zmuszali cię, będą natarczywi nawet wtedy kiedy ubierzesz się skromnie. Są źli i nieuporządkowani mężczyźni na świecie. I ci mężczyźni mają swoje problemy z którymi sami muszą się zmierzyć. Ty nie musisz nic czynić aby im pomóc. Oni pragną zła i poszukują go. Te minimalne standardy pomogą ci nie gorszyć, nie prowokować do grzechu przeciętnych mężczyzn starających się wzrastać w świętości, ludzi jak ja, moi studenci, kościelni mężczyźni, dobrzy ojcowie, którzy zabierają swoje rodziny do kościoła. Pomogą im unikać grzechu ciężkiego. Co więcej będą przykładem dla dorastającej młodzieży, która boryka się z problemami z okresu  pokwitania w którym kształtują się zasady moralne. Te standardy nie są naszymi wrogami, ale pomocnikami. Często patrzymy na Kościół jak na wroga, jak na tego, który daje zakazy i prawa, ale Kościół mówi o nich ponieważ są prawdą i należy ich przestrzegać dla naszego dobra. A więc żadne ubranie czy to damskie czy męskie nie powinno być krótsze niż do wysokości kolan. To jest zrozumiałe. Uda kobiet są atrakcyjne dla mężczyzn. Słyszy się: "Uuuu ale masz nogi dziewczyno. Jeśli masz zakryte kolana, nie musisz się martwić że usłyszysz tego typu komentarze. Rękawy powinny sięgać minimum 1/4 długości ramienia. To minimum nie jest ideałem, ale minimum, dekolt ... pierwotnie była to długość średnicy dwóch palów poniżej dolnej granicy gardła. Więc nasze około 5 cm poniżej górnego brzegu mostka jest to spory kawałek przy mojej koszulce nie widać górnego brzegu mojego mostka. To tyle. 
Oczywiście można dodać jeszcze inne rzeczy, które także sprawią, że ludzie unikną grzechu np żadne obcisłe ubrania, żadne koszulki które może są wg standardu, ale tak luźne , że jak się pochylasz się do przodu wszystko widać, żadne ubrania z przezroczystego materiału, które niepotrzebnie pobudzi ciekawość mężczyzny, a także żadne ubranie, które ma taki sam kolor jak twój kolor skóry. Ubrania służą po to, aby zakrywać. Gdy mówimy: "Maryjna skromność" , "Ubiór Maryjny" nie znaczy, że trzeba się zakrywać jak Palestynka z I wieku. Można się ubrać wg standardów wybierając ubrania modne, trendy, ale oczywiście rozsądnie. 

Kobieta 1 
(na pierwszym kadrze z powłóczystym prowokującym wzrokiem, sexy, dalej normalna):

Tylko żyjąc w łasce można zrozumieć obecność Boga w swoim życiu i można mieć motywacje , aby ubierać się skromnie. Mogę tylko podzielić się moją drogą do poznania mojej godności. Czytając zapiski Świętych, zainteresowałam się tym, w jaki sposób oni patrzyli na siebie.  Jak drogocenni byli w oczach Boga? Zaczęło to przemieniać moje myślenie o sobie. Doszła do mnie prawda o tym, jak bardzo Pan mnie miłuje, jak wielkie miłosierdzie mi okazał. Ja nigdy nie byłam przygotowana do małżeństwa, czy do wchodzenia w relacje z mężczyzną, jeżeli wpierw nie budowałabym relacji z moją pierwszą miłością  - z Chrystusem. Dużą rolę odegrała adoracja Najświętszego Sakramentu. Gdy widzisz siebie w świetle Pana, nigdy nie zadowolisz się czymś mniejszym, chcesz być traktowana z absolutnym szacunkiem. Kiedy spotkałam mojego męża czułam się traktowana z takim samym szacunkiem z jakim traktował mnie Pan, gdy byłam w Jego obecności. Jeśli by tak nie było, nigdy nie zgodziłabym się z nim chodzić, ani nie wyszłabym za niego. 

Ksiądz:
Osoby, które nie są skromne w ubiorze itd. nie zdają sobie sprawy, że są powołane do małżeństwa. 

Kobieta 2
Osoby chodzą do knajp i klubów szukając mężów i żon, ale ty byś nie poszedł do sklepu z meblami szukając kanapki z szynką. Więc po co chodzić do knajp, aby szukać męża? faceci którzy patrzą na ciebie, kiedy jesteś ubrana nieskromnie nie będą cię traktowali w sposób należyty. Kiedy zobaczą inną kobietę ubraną nieskromnie pójdą za nią także.

Kobieta 3
Trzeba myśleć o swoim powołaniu. Jeżeli rozeznajesz drogę małżeńską czy ty chciałabyś, aby twój małżonek poślubił cię z powodu twojego ciała? Przecież gdy się zestarzejesz twoje ciało się zmarszczy i będziesz miała wiszącą skórę i nie będziesz atrakcyjna. Nie będzie cię już chciał. Pójdzie za młodymi kobietami i zostaniesz sama. Jest bardzo ważne aby przykryć własne ciało. Mój nauczyciel religii mówił często , że nikt nie lubi często rozpakowanego prezentu i na tym polega piękno małżeństwa.  W małżeństwie można rozpakowywać swój prezent i on jest piękny, ponieważ był spakowany , chroniony, zachowany.

Ksiądz
Gdy osoby łączą się w czystości, później w związku małżeńskim następuje potężna eksplozja. Następuje ścisłe połączenie między nimi. 

Kobieta 1
Mogę powiedzieć, że trwało to bardzo długo  zanim moja skromność przyciągnęła uwagę, której oczekiwałam. Ale warto było czekać, bo mam teraz wspaniałą relację z moim mężem. Warto było czekać. Nigdy bym tego nie zmieniała. Gdy słyszę relacje dziewczyn, które mówią: "ja z nim chodziłam i to była porażka", "on mi to i tamto zrobił", "faceci  są do niczego", "faceci to frajerzy" itd. cieszę się, że mnie to ominęło. Muszę powiedzieć, że nie wszyscy faceci to frajerzy. Jeżeli jesteś skromna doświadczysz tej prawdy. 

Narrator męski głos: Czy trudno jest żyć skromnie?  

Kobieta 3
W dzisiejszym społeczeństwie jest ciężko. Może to być krzyż. Ale to nie jest czymś z czym nie chcę się zmierzyć. Gdy zaczynasz się ubierać skromnie pragniesz taka być, nie zważając na to co świat mówi. Niekiedy jest bardzo ciężko i chce się zrezygnować, ale trzeba pamiętać, że nie wolno się poddawać, bo jesteś światłem dla świata. Nie mogę zgasnąć. Muszę świecić. Jestem wybrana przez Boga aby być skromna i muszę być świadectwem dla innych. 

Ksiądz
Czystość sprawia, że serce staje się mocniejsze. Nieważne czy osoba jest powołana do małżeństwa, czy do życia w samotności ze względu na królestwo Boże. (19:30) cd nastąpi

 

Brak komentarzy: