piątek, 17 lutego 2017

Dywagacje duchowe ... cz.8 Epilog

17 luty 2017 

Duchowe dywagacje
 po pogrzebie śp.
Szanownej Pani Krystyny Stryjakowskiej.

8. Epilog

Dzięki uprzejmości ks. kan. Andrzeja Strugarka do albumu dołączam otrzymaną od Niego 15 lutego notę dwóch córek napisaną przez Elżbietę Stryjakowską, a przesłaną przez Marię Stryjakowską - Sekulską o zmarłej Krystynie Stryjakowskiej, którą cytuję bez zmian po uzyskaniu dzisiaj zgody autorki noty na publikację na blogu "Pojednanie" bez zmian przekazanego Jej albumu: "Dywagacje duchowe po pogrzebie śp Szanownej Pani Krystyny Stryjakowskiej.    

Krystyna Strojakowska urodzona 28 czerwca 1924 roku w Poznaniu, jako pierwsza córka Czesławy i Jakuba Chojanów. Wychowywała się w tradycyjnej rodzinie wraz z dwiema siostrami . Jej edukację przerwała wojna i tu jej beztroskie życie zmieniło się w przyspieszony kurs dojrzewania. Los sprawił, że cztery ukochane kobiety Jakuba żyjące w poczuciu bezpieczeństwa i miłości pozostały same. Nie wiedziały wtedy, że nie zobaczą już nigdy swego męża i ojca.Jako najstarsza czuła się odpowiedzialna za chorą matkę i dwie młodsze siostry. Nie lekceważyła żadnej informacji o losach ojca i ciągle go szukała. Wiedziała, że policjantów wywieźli do Rosji. Po wojnie rozpoczęła bezskuteczne poszukiwania przez Czerwony Krzyż. Po latach dostała już ze Związku Radzieckiego pismo z numerem rozkazu rozstrzelania ojca.
      2 lutego 1947 roku zawarła związek małżeński z Marianem Stryjakowskim. Urodziła dwie córki i w pełni oddała się rodzinie. Całe życie służyła ludziom potrzebującym. Była aktywna w Ruchu Kultury Chrześcijańskiej "Odrodzenie". Sodalicji Mariańskiej, KIK-u, i Stowarzyszeniu Rodzin Katyńskich.
        Cieszyła się z wnuków Doroty i Piotra oraz ich sukcesów. Wiele radości sprawiał Jej szybko rosnący prawnuczek Olek, a kiedy zachorowała i znalazła się w szpitalu bardzo wyczekiwała narodzin prawnuczki Julki i choć nie zdążyła jej zobaczyć ze wzruszeniem przyjęła wiadomość, że Julka jest na świecie i jeszcze przez tydzień z zainteresowaniem oglądała zdjęcia swych małych skarbów.

Łączę pozdrowienia  
(-) Maria Stryjakowska - Sekulska

Ps: W czasie wczorajszej wizyty w Szpitalu Rehabilitacyjnym w Poznaniu, gdzie aktualnie przebywa Szanowna Pani Elżbieta Stryjakowska, było mi dane przekazać autorce noty wspomniany album. Możecie go Państwo przeczytać w całości na blogu w 7 wpisach powstałych od dnia 4 do 11 lutego br. Zainteresowanych odsyłam do pierwszego wpisu od którego należy czytać album. http://pojednanie2.blogspot.com/2017/02/duchowe-dywagacje-cz-1-wstep.html
       Dzisiaj mamy 17 dzień miesiąca kiedy moje myśli skupiają się na mojej małżonce zmarłej 17 stycznia przed trzema laty. W czasie wczorajszej wizyty Pani Elżbiety Stryjakowskiej było mi dane usłyszeć wiele miłych słów na temat wzajemnych kontaktów między moją żoną, a zmarłą Krystyną i jej córkami Elżbietą i Marią.

Brak komentarzy: