środa, 5 lipca 2017

W odpowiedzi ciekawskiemu

W uzupełnieniu odpowiedzi dla anonimowego ciekawskiego 22 latka, który dzisiaj zadał mi kilka intymnych pytań (całość jego komentarza z 13:38 poszła do spamu).

     Staranie się z zapałem o osiągnięcie ziemskich wiadomości nie sprzeciwia się wcale przykazaniom Bożym, jak to czynił święty Justyn i bardzo wielu innych pobożnych mężów,  jak choćby błogosławiony biskup i męczennik Michał Kozal, ale ma to być czynione w zamiarze lepszego rozeznania i uczczenia Boga. Jeżeli przy wszystkich naszych naukach nie będziemy się starali o spodobanie się Bogu, a o aplauz u ludzi stracimy tylko czas, pokorę i pobożność.       
       Kiedyś, w dniu sądu ostatecznego nie zapyta się nas Bóg, czy zdobyliśmy wiele wiadomości, lub czy świeciliśmy przed ludźmi profesurą, ale zapyta nas, czy zdobyte wiadomości  użyliśmy na uświęcenie imienia Bożego. 
      Im kto bardziej jest uczonym w logistyce zbawienia, tym więcej powinien starać się o doskonałość. Bo od stopnia naszych wiadomości zależy ilość naszych obowiązków, a jednocześnie wielkość win, i kar naszych, jeżeli pomimo tej wiedzy źle czynimy, albo nic nie czynimy. Użyjmy więc wszystkich wiadomości i nauk naszych do poznania i miłości Boga, oraz pielęgnowania cnót. 
      Lecz wiedza nasza ma być i dla drugich użyteczną. Starajmy się zatem przy każdej sposobności pouczać nieświadomych, wątpiącym dobrze radzić, słabych umacniać w dobrym, błądzących upominać, a zbłąkanych nawracać braterską miłością.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Skąd wiadomo ile on ma lat? I dlaczego komentarz został usunięty? Czyżby było coś do ukrycia?

Jerzy pisze...

Pytanie twoje @Anonimowy z 07.07.2017 z 12:38 winno brzmieć: Skąd ja pisząc ten wpis 5 lipca o 20:25, mając zdjęcie ks. bpa Michała Kozala zrobione 04.07.2017 rano, wiedziałem, że prezydent Donald Tramp 6 lipca przypomni w Warszawie słowa bł. bpa Michała Kozala: „Od przegranej orężnej bardziej przeraża upadek ducha u ludzi”.
Życzę ci @Anonimowy Bożego ducha. Przeczytaj sobie proszę życiorys tego błogosławionego i kontekst przemówienia Pana Prezydenta w jakich ich użył, a wtedy wszystko zrozumiesz.
Króluj nam Chryste!